AKTIVNOSTI

Bjeloruski i hrvatski vršnjaci ujedinili snage

Model “Za sigurno i poticajno okruženje u školi” (SEES) širi se na regiju i uključuje nove zajednice

Bjeloruski i hrvatski vršnjaci ujedinili snage

U sklopu programa UNICEF-a, dana 23. rujna, deset učenika osnovne škole iz Zadra i deset učenika srednje škole iz Hrodne u Bjelorusiji sastali su se online kako bi porazgovarali o modelu i važnosti aktivnog sudjelovanja u prevenciji zlostavljanja.

U cilju prevencije vršnjačkog nasilja, OŠ Bartula Kašića provodi program UNICEF-a „Za sigurno i poticajno okruženje u školama“. Program se kontinuirano provodi od 2004. godine. Škola je 2005. godine dobila plaketu Unicef-a „Škola bez nasilja”, a 2008. godine obnovila je taj status.

Model je razvijen u Hrvatskoj, a rezultirao je smanjenjem vršnjačkog nasilja za 50% u hrvatskim školama. SEES se, počevši od 2020. proširio u 26 škola diljem Bjelorusije, a podržalo ga je Veleposlanstvo Poljske u Bjelorusiji.

U sklopu prijenosa programa „Škole bez nasilja“ u Bjelorusiji, bjeloruski ured UNICEF-a organizirao je Peer-to-Peer sastanak bjeloruskih i hrvatskih učenika iste dobi kako bi razgovarali o nasilju u školama i načinu kako mu se suprotstaviti. Sastanak je održan u virtualnom obliku, uz omogućeno hrvatsko-rusko prevođenje. Moderator sastanka u našoj školi bila je školska psihologinja Vera Šušić, a našu školu predstavljale su učenice 8. a razreda: Ana Kostović, Nika Barišić, Marisa Miočić, Marija Mavar i Antea Knežević. Sastanak je trajao 90 minuta. Bjeloruski i hrvatski učenici razgovarali su o načinu provedbe programa prevencije vršnjačkog nasilja u svojim školama, te podijelili svoje ideje, znanja i iskustva. Nakon rasprave, obje strane izrazile su spremnost za nastavak dijaloga, te dogovorili daljnje aktivnosti kao što je stvaranje zajedničke stranice na Instagramu koja bi služila za objavljivanje postova o prevenciji vršnjačkog nasilja u školama i prevenciji nasilja na internetu. Važno je da informacije o prevenciji nasilja i načinu postupanja učenici dobiju upravo od svojih vršnjaka i preko kanala koje najčešće koriste, a to su društvene mreže.

Naše učenice predstavile su svoj grad i svoju školu te objasnile na koji način preveniraju nasilje (razredna pravila, razgovori, projekti).

Antea Knežević: ,,Naučili smo razliku između šale i zlostavljanja. Šala je kad je nešto smiješno objema stranama. Zlostavljanje je kada se jedan učenik zabavlja na račun drugog učenika kojem to smeta i pati zbog toga.”

Ana Kostović: ,,Nama, kao hrvatskim učenicima, jako se sviđa što imaju internetsku stranicu koja podržava svijest o online bullyingu. Vrlo nas zanima kako to izgleda i voljeli bismo vidjeti ako je to moguće. Željeli bismo nastaviti komunikaciju s bjeloruskim vršnjacima putem društvenih mreža, na primjer, putem Instagrama. Sviđa nam se ideja da zajedno s njima radimo na tom pitanju. U našoj školi obilježavamo Dan ružičastih majica. To je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.”

Učenici jedne i druge zemlje zaključili su kako nasilje bilo koje vrste treba prijaviti i spriječiti, a najbolje prevenirati.

Pripremile: Marisa Miočić i Paula Kalcina, 8. razred