Završna svečanost projekta ZadarZaDar
Na Sveučilištu u Zadru održana završna svečanost projekta ZadarZaDar
Završna svečanost projekta ZadarZaDar
Krajem prosinca u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru održana je Završna konferencija projekta “ZadarZaDar”- Doživljajna pedagogija u prirodoslovnim predmetima za razvoj darovitih učenika.
Projekt je trajao od 28. lipnja 2017. godine do 27. prosinca 2018. godine. Svrha projekta bila je ojačati kapacitete zadarskih osnovnih škola za uspostavu sustava koji će omogućiti rano uočavanje i identifikaciju darovitih učenika, primjenu doživljajne pedagogije i druge oblike razvoja darovitih učenika te uspostaviti suradničku platformu za podršku „Online centar Zadar za darovite”.
Nositelj projekta je OŠ Bartula Kašića u partnerstvu s OŠ Krune Krstića, OŠ Zadarski otoci, OŠ Šimuna Kožičića Benje, OŠ Sveti Filip i Jakov, Sveučilištem u Zadru (Odjel za pedagogiju i Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja) te Gradom Zadrom.
Ostvareni svi ciljevi
Na početku same konferencije skladbu na klaviru izvela je talentirana učenica Osnovne škole Bartula Kašićana Marta Odrljin. Ispred Sveučilišta pozdravnu riječ uputila je rektorica, prof. dr. sc. Dijana Vican, nazočnima se obratio i prof. dr. sc. Igor Radeka koji je govorio o radu svojih suradnika na projektu i predstavio zajedničku monografiju. Ravnateljica OŠ Bartula Kašića Katica Skukan svima je zahvalila te je riječ pohvale istakla i predstavnica Grada, gđa Martina Vuković.
Voditeljica projekta, psihologinja OŠ Bartula Kašića, Vera Šušić nije krila zadovoljstvo ostvarenim zadatcima i ciljevima. Predstavila je na kraju rezultate provedbe projekta:
- 150 učitelja i stručnih suradnika sudjelovali su u edukacijama za jačanje kompetencija za uočavanje, identifikaciju i rad s darovitim učenicima
- opremljen je Praktikum prirodoslovlja – nabavljeni su didaktički setovi iz Fizike, Kemije, Biologije i obnovljivih izvora energije (OŠ B. Kašića svi setovi, partnerske škole po 1 set), prijenosno računalo, projektor, platno za projektor, pametna ploča, namještaj, energetski blokovi…
- održan je Okrugli stol – Mogućnosti multipliciranja rezultata ovog projekta na nacionalnoj razini
- učitelji Fizike, Kemije, Biologije i Geografije napravili su individualizirane kurikulume za potencijalno darovite učenike, ukupno 105 individualiziranih kurikuluma
- realizirane su 4 istraživačko terenske nastave za potencijalno darovite učenike
- razvijeni su novi alati za identifikaciju darovitih učenika: Skale za procjenu osobina darovitih učenika – skale za učitelje i skale za roditelje, Upitnik za učenike – vršnjačka procjena i samoprocjena
- kreiran je priručnik s radionicama za razvijanje socijalnih i emocionalnih vještina darovitih učenika
- publicirana je znanstvena monografija “Odgoj i obrazovanje darovitih učenika suvremene pedagogijske implikacije“
- sve škole koje sudjeluju u projektu oformile su Tim za darovite
- izrađeno je 5 školskih planova za rad s darovitim učenicima
- nabavljeni su testovi za procjenu intelektualnih sposobnosti učenika 1. razreda
- napravljena su 2 dokumentarna filma o provedbi i rezultatima projekta
- stvorena je on-line suradnička platforma “Online centar Zadar za darovite”
- svi materijali kreirani u ovom projektu besplatno su dostupni na poveznici
- http://zadar-za-eu
U našoj školi okončan je još jedan uspješan projekt.
Pripremila: Marta Viduka, 7. razred
Foto: Bartulin